„Wystarczy, że raz doznasz lotu, a będziesz zawsze chodził z oczami zwróconymi w stronę nieba, gdzie byłeś i gdzie pragniesz powrócić” Leonardo da Vinci

Któż z nas nie marzył w dzieciństwie o oderwaniu się od ziemi?

Puszczając latawce, śledząc na niebie białe smugi zostawiane przez samoloty i obserwując ptaki, wierzyliśmy, że wzniesienie się w górę zapewni nam poczucie wolności i oszałamiający powiew wiatru we włosach. Z czasem wyobrażenia i marzenia potrafią się zmieniać, ale jedno pozostaje niezmienne – chęć oderwania się od ziemi choćby na chwilę. Pragnienie to można spełnić na Mazurach korzystając podczas lotu motolotnią czy balonem. Takie usługi świadczone są przez firmy z wieloletnim doświadczeniem, dbające o odpowiednie warunki i bezpieczeństwo lotów. Choć wszystkie wspomniane formy podniebnych podróże mają wspólny mianownik, bo najczęściej odbywają się od wiosny do później jesieni i są realizowane przez pilotów posiadających niezbędne uprawnienia, to każda z nich jest jednak trochę inna.


Lot widokowy motolotnią nad Krainą Tysiąca Jezior, oprócz niezapomnianych widoków, zapewnia poczucie wolności i stanowi doskonałą okazję do upamiętnienia tej przygody na zdjęciach czy filmach lotniczych. Nie ma nic piękniejszego niż obrazy wielu jezior i cudownej przyrody widzianych z góry. Setki, a nawet tysiące żagli na niebieskiej tafli pokazują dobitnie, dlaczego żeglarze szczególnie upodobali sobie Mazury. Wijące się rzeki, różnokolorowe pola i ludzie, którzy wyglądają z góry jak mrówki – to widoki na pewno warte zobaczenia. Aby w pełni oddać się podniebnym rozkoszom, warto zapoznać się przed startem z wytycznymi dotyczącymi bezpieczeństwa przedstawionymi przez pilota, który towarzyszy pasażerowi przez cały czas trwania lotu. Starty i lądowania odbywają się zawsze w pobliżu Giżycka, a podniebna przygoda może trwać od 10 do 30 minut. Motolotnia wznosi się na wysokość 300 – 500 m, i gdy pasażer przywyknie już do stanu w jakim się znajduje, pilot może wykonać kilka nieco głębszych zakrętów, aby było jeszcze bardziej emocjonująco! Aby mieć możliwość powrotu do tych niezwykłych wspomnień, warto zdecydować się na nagranie krótkiego filmu, do którego można wybrać ulubiony podkład muzyczny.
Spójrzcie zresztą sami jak to wygląda - www.youtube.com
Więcej informacji na stronie: www.motolotniemazury.pl  


Poznanie piękna mazurskich krajobrazów jest możliwe również z kosza balonu. Szef pilotów firmy First Class Ballooning, Dariusz Brzozowski, posiada imponujący nalot: 3.000 godzin. Lata balonami zawodowo od 20 lat, zarówno w Polsce jak i poza jej granicami. Flotę własną firmy stanowi 6 balonów latających komercyjnie, w tym największy w Polsce balon zabierający na pokład do 20 osób. Lot balonem to wspaniała podniebna przygoda dla wszystkich uczestników lotu. Bardzo ważna jest tu również wykwalifikowana i niezawodna załoga naziemna, współpracująca z pilotem balonu i służąca pomocą pasażerom balonu. Dzięki załodze i integracji pasażerów sprawie przebiega przygotowanie balonu do startu oraz pakowanie sprzętu po locie. Jest to wspaniała aktywność na łonie natury i dlatego zaleca się wygodny sportowy strój. W balonie podczas lotu panują podobne warunki temperaturowe jak na ziemi przed startem. Zaletą lotów balonowych jest fakt, iż kosze zapewniają widok 360 stopni, co daje idealne warunki do podniebnego zwiedzania i podziwiania piękna mazurskich widoków z każdej strony świata.
Przygodę z balonem można odbyć na dwa sposoby: na uwięzi – wówczas lot odbywa się na linie do wysokości ok. 30 metrów lub biorąc udział w locie widokowym. Lot widokowy trwa 30-40 minut lub 60-70 minut. Jest to czas spędzony w powietrzu.
Cała usługa obejmująca fazę przygotowania do startu, lot, przywitanie ziemi lampką szampana oraz pakowanie sprzętu i odwiezienie uczestników po locie do miejsca, z którego miał miejsce start przygody, trwa około 3-4 godzin.
Loty balonem są możliwe przez cały rok. Zimą można się wznieść w górę o dowolnej porze w ciągu dnia, a od późnej wiosny do wczesnej jesieni o dwóch porach dniach – o godz. 6 rano albo o 18. Oczywiście podstawowym warunkiem odbycia się lotu są dobre warunki pogodowe, bo to bezpieczeństwo pasażera jest przecież najważniejsze.
Więcej informacji na stronie: www.ballooning.pl

 

Osoby, które chciałyby jedynie poobserwować balony zapraszam do udziału w niezwykłym i widowiskowym wydarzeniu, jakim są odbywające się w tym roku po raz dziesiąty Mazurskie Zawody Balonowe w Ełku. W zawodach, które odbywają się co roku w lipcu udział bierze wiele rywalizujących ze sobą ekip balonowych unoszących się w powietrzu dzięki naturalnemu LPG, zarówno z Polski, jak i zagranicy. Podczas trwania imprezy odbywają się paradne loty baloniarzy nad miastem i okolicach oraz pokazy nocne.
Więcej informacji na stronie: www.mosir.elk.pl

Podsumowując – kto raz spróbował wzbić się w powietrze, zapewne nie raz będzie chciał do tego wrócić!